Kancelář, která podporuje vaše zdraví: část 2. Správné osvětlení

9. 4. 2018rady a tipy

Světlo potřebujeme k životu stejně tak jako vzduch, vodu a jídlo. Ovlivňuje naše biorytmy a naši psychickou pohodu. Vzhledem k tomu, že u pracovního stolu v kanceláři trávíme několik (nebo i mnoho) hodin denně, je správné osvětlení velmi důležité. Kvalitní osvětlení chrání vaše oči, snižuje případnou bolest hlavy a celkovou únavu.

„Vše vychází z toho, kde svou kancelář máte. Starší a rekonstruované historické budovy mívají přirozeného světla – díky menším oknům – méně a je potřeba ho umělým osvětlením posílit. Moderní kancelářské budovy mají často prosklenou fasádu a přirozeného světla mají tedy dostatek. Ale řeší efektivní zastínění během dne, aby interiér budovy nebyl přesvícen a nepřehříval se,“ říká Lenka Procházková z architektonického studia High 5 Design.

Osvětlení, které ovlivňuje vaši pracovní pohodu, můžeme rozdělit na tři okruhy:

  • centrální osvětlení celé místnosti
  • osvětlení individuálního pracovního místa
  • světlo monitoru vašeho počítače

„Osvětlení v místnosti by mělo být řešeno tak, aby ji osvětlilo kompletně a nevytvářelo stíny nebo tmavší místa. Konkrétní nasvícení (umístění a intenzita) se odvíjí od činnosti, pro kterou je daná místnost určena. Na stropy se obvykle používají světla s lesklou mřížkou, která světlo rovnoměrně distribuuje a nebliká. Rádi si hrajeme se světelnými efekty a zdůrazňujeme zajímavá místa v daném interiéru, obvykle recepci,“ uvádí Lenka Procházková a dodává: „proti odleskům se bráníme tím, že na stěny používáme matné odstíny barev a pracujeme s dekory, které sluneční paprsky spíše pohlcují a neodráží je dál.“

Správné osvětlení

Pro každého zaměstnance je klíčové osvětlení jeho pracovního místa. Na pracovním stole bývají dva zdroje světla: počítač a stolní lampa.

Monitor vašeho počítače je důležité vyladit tak, aby vaše oči příliš neunavoval. Důležitá je vzdálenost mezi monitorem a okem; aby byla horní hrana monitoru ve výšce očí a aby obrazovka nepřesvěcovala okolí. Očím totiž nesvědčí velké kontrasty, jak mezi monitorem a jeho okolím, tak na samotné obrazovce PC. Je proto třeba vždy individuálně nastavit kontrast, jas a velikost písma. Důležité jsou přestávky v práci a občasný pohled do zeleně (např. v podobě pokojových květin na stole), při kterém oči regenerují.

Správné osvětlení

„Osvětlení pracovního stolu je možné řešit závěsným stropním světlem nebo stolní lampou. Vždy platí, že zdroj tohoto světla by neměl kolidovat s obrazovkou vašeho počítače a měl by být ideálně za ní. Doporučuji pracovat se stínidly, které zakryjí žárovku a rozptýlí osvětlení. Na trhu je nepřeberné množství různých designů, které váš interiér vhodně doplní,“ uzavírá Lenka Procházková z High 5 Design.

Pro zaměstnance z řad milenialů je budoucí pracovní místo natolik důležité, že ho chtějí vidět ještě před podpisem pracovní smlouvy. Místo někde v koutku, kde na ně čeká osiřelý postarší počítač, není to pravé ořechové. Blýskněte se na pracovním trhu atraktivním a zdravým pracovním prostředím!

Předchozí část: Židle a pracovní stůl »

Nové kanceláře firmy Amper Holding v budově IBC......

Nové kanceláře firmy Amper Holding v budově IBC

15. 8. 2019reference

V rekordně krátkém čase tří týdnů převlékli kanceláře energetické společnosti Amper Holding do nového kabátu

více...

Kuchyňky pro softwarovou společnost Infor

8. 8. 2019reference

IT společnost Infor, sídlící již více jak 10 roků v kancelářské budově City Empiria v Praze 4 na Pankráci. si zde pronajímá cca 3 600 m2 na 4 podlažích budovy. ...

více...

Podzimní Budapešť: návštěva středoevropského showroomu Haworth

31. 10. 2018rady a tipy

Poslední slunečné dny letošního podzimu jsme strávili v Budapešti, kde jsme se zúčastnili třídenního workshopu interiérové společnosti Haworth...

více...

Další novinky

Kontakt